Szyby zespolone – charakterystyka i zastosowanie

szyby-zespolone

Nowoczesne budownictwo często wykorzystuje szyby zespolone, które pozwalają poprawić właściwości termoizolacyjne całego budynku. Dobrze wiemy, że najwięcej ciepła umyka właśnie przez okna, a nieszczelna stolarka okienna może zawyżać rachunki z tytułu ogrzewania. Jednym ze skutecznych sposobów by temu zaradzić jest zastosowanie szyb zespolonych, które gwarantują optymalny poziom szczelności termicznej, a także akustycznej. W tym artykule skupiamy się na ich zastosowaniu w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym oraz podpowiadamy – jak wygląda ich konstrukcja, jakie możliwości oferują swoim posiadaczom oraz kiedy warto zdecydować się na ich montaż.

Konstrukcja szyb zespolonych

Kluczową cechą jest obecność przynajmniej dwóch warstw szklanych, pomiędzy którymi powstaje komora izolacyjna. Szyby są osadzone w dedykowanej do tego ramce dystansowej, która gwarantuje ich stabilne ułożenie oraz hermetyczną szczelność. Im więcej tafli szkła znajduje się w oknie, tym lepsze będą jego właściwości izolacyjne. Komora pomiędzy nimi nie jest pusta, lecz wypełniona specjalnym gazem szlachetnym, np. argonem o niskiej przewodności cieplnej.

Przenikanie ciepła w szybach zespolonych

Każda szyba zespolona powinna posiadać zdefiniowany współczynnik przenikania ciepła. Warianty jednokomorowe mają zazwyczaj wartość 1,1 W/m2K, która w świetle starszych przepisów była wystarczająca. Obecnie standardy dla budynków energooszczędnych zostały podniesione, a współczynnik przenikania ciepła w oknach nie powinien być większy niż 0,9W/m2K. Jest to ważna informacja dla prywatnych i komercyjnych inwestorów pragnących wyposażyć swoje lokale w tzw. ciepłe okna.

Rodzaje szyb zespolonych

W konstrukcji szyb zespolonych stosuje się różne typy szkła, o odmiennym przeznaczeniu, funkcjach i możliwościach. Do nieruchomości mieszkalnych, w których liczą się właściwości termoizolacyjne, zaleca się użycie szyb termoflat, gwarantujących skuteczne zatrzymanie ciepła wewnątrz. Nadają się idealnie do zastosowania w oknach standardowych, jak również balkonowych, tarasowych, dachowych.

Odmiennym typem są szyby zespolone o właściwościach tłumiących hałas. Są przeznaczone do wykorzystania w budynkach znajdujących się w głośnym sąsiedztwie – w pobliżu lotnisk, dworców, szlaków komunikacyjnych, przedszkoli. Wykorzystywane są także w przypadku lokali komercyjnych, ekskluzywnych oraz tych miejsc, w których istotne jest stworzenie warunków maksymalnej ciszy wewnątrz pomieszczeń.

Trzecim popularnym wariantem są szyby zespolone antywłamaniowe, nazywane też bezpiecznymi, gwarantujące zwiększoną odporność na uderzenia. Okna wyposażone w te szyby będą tworzyć solidną barierę utrudniającą dostanie się do środka. W konstrukcji tych szyb stosuje się specjalne warstwy folii zabezpieczającej

Warto też wspomnieć o szybach zespolonych wyposażonych w powłokę antyrefleksyjną. Jej zadaniem jest odbijanie promieni świetlnych, przeciwdziałając w ten sposób nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Szyby takie warto stosować zwłaszcza w budynkach mieszkalnych i komercyjnych, których przeszklenia wychodzą na stronę południową.




Call Now Button