Co powinieneś wiedzieć o cięciu wodą szkła?

ciecie-szkla-woda

Cięcie szkła przy wykorzystaniu wody to skuteczny i bezpieczny sposób pozwalający na jego kontrolowaną obróbkę. Pozwala ograniczyć ryzyko uszkodzenia materiału, a zarazem stworzyć projekt o niemal dowolnym kształcie i formie. Szkło, które jest jednym z najtrudniejszych w obróbce materiałów, można ciąć za pomocą wody zawierającej w sobie cząsteczki ścierające. W naszym wprowadzeniu w ten temat przyglądamy się z bliska metodzie cięcia wodą oraz podpowiadamy jaka jest jej skuteczność w odniesieniu do szkła, jakie czynniki mają największy wpływ na jej zastosowanie oraz jak wygląda realizacja całego procesu z perspektywy operatora.

Cięcie szkła wodą – najważniejsze korzyści i efekty

Cięcie przy użyciu wody może się okazać mniej lub bardziej skuteczne, w zależności od wykorzystanego w trakcie pracy ciśnienia, rodzaju ścierniwa, szerokości emitowanego strumienia oraz innych parametrów pracy urządzenia. Jego operator powinien dopasować zakres pracy względem konkretnego projektu, jaki pragnie zrealizować, a także typu szkła, które jest poddawane obróbce.

Metoda cięcia wodą jest realizowana w przeciętnych warunkach termicznych, zazwyczaj poniżej 40 stopni C. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo obrabianego materiału, brak deformacji oraz uszkodzeń. Emitowany strumień może być na tyle cienki, że będzie oddziaływał punktowo, a zarazem w maksymalnie precyzyjny sposób. Prawidłowo przeprowadzone cięcie powinno być precyzyjne i dokładne (nawet w najdrobniejszych szczegółach). W trakcie cięcia nie powstają odpryski mogące zarysować powierzchnię szkła lub spowodować inne uszkodzenia. Krawędzie nie ulegają deformacji, zachowując strukturę materiału w stanie niezmienionym.

Cięcie wodą z perspektywy operatora

Zdecydowaną zaletą obróbki szkła tą metodą jest bezpieczeństwo operatora. W trakcie obróbki nie powstają pyłki, gazy, lub ostre opiłki, które mogłyby stanowić zagrożenia dla zdrowia człowieka. Ponadto strumieniem wody można swobodnie manewrować, a przebieg całego procesu jest nadzorowany komputerowo. Dedykowane do tego oprogramowanie pozwala na zrealizowanie projektów o różnym stopniu skomplikowania i szczegółowości. Niektóre urządzenia są w stanie przeprowadzić także grawerowanie za pomocą strumienia wody, a nawet wykonać cięcie trójwymiarowe.

Wykorzystywane w tym celu maszyny pracują w dużym stopniu automatycznie. Po wprowadzeniu projektu, powinny dostosować prędkość wykonywania obróbki, przyspieszając na liniach prostych oraz zwalniając w czasie żłobienia łuków. Rozmiar strumienia wody i zakres ciśnienia zależą m.in. od rozmiarów obrabianego elementu, rozmiarów blatu roboczego, pożądanego stopnia ingerencji.

Urządzenia do obróbki szkła wodą są dostępne w wielu wariantach, o odmiennym stopniu zaawansowania, ilości trawersów, głowic, sposobie wprowadzania projektu. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu skanery rysunków, projekty komputerowe w formie pliku, specjalistyczne oprogramowanie. Nawet osoby początkujące, dla których cięcie wodą to pierwsza okazja do obsługi CNC, są w stanie szybko uzyskać wprawę i tworzyć efektywne projekty.




Call Now Button