Szkło hartowane czy hybrydowe?
Smartfony narażone są na rozmaite uszkodzenia powodowane przez kontakt z twardymi przedmiotami i powierzchniami. W celu przeciwdziałania potencjalnym pęknięciom i draśnięciom wykorzystuje się specjalne rozwiązania zabezpieczające wyświetlacz. Jak dobrze wiemy, to właśnie wyświetlacz jest najczęstszą przyczyną napraw smartfonów i zarazem generatorem wysokich kosztów. W tym artykule skupiamy się na dwóch popularnych i często stosowanych formach zabezpieczania smartfonów – za pomocą szkła hartowanego i hybrydowego. Podpowiadamy jakie korzyści wynikają z ich zastosowania oraz kiedy warto zdecydować się na konkretny typ osłony.
Szkło hartowane i jego najważniejsze właściwości
Wybór osłony wykonanej ze szkła hartowanego często okazuje najlepszym rozwiązaniem. Tworzy ona skuteczną barierę osłaniającą smartfon przed zarysowaniami mogącymi oszpecić wyświetlacz. Szkło hartowane jest przy tym dostępne w różnych wariantach wytrzymałościowych, najczęściej wyrażanych w skali 1 – 10. Im wyższa jest wartość tego parametru, tym bardziej wytrzymałe będzie dane szkło. Ponadto na wytrzymałość osłony wpływa jej grubość.
Szkło hartowane gwarantuje też wysoką czułość ekranu na dotyk oraz optymalną jakość obrazu. Nie powoduje deformacji kolorystycznej ani nie przyciemnia ekranu. Ponadto osłony ze szkła hartowanego są łatwo dostępne oraz stosunkowo tanie. Często dobrej jakości osłona kosztuje zaledwie kilkanaście złotych lub niewiele więcej. Co równie ważne, osłona jest prosta do montażu jak i demontażu, a jej wymiana nie stanowi problemu także dla osób niewprawionych.
Minusem wyboru osłony ze szkła hartowanego jest potencjalne narażenie na powstawanie mikropęknięć mogących prowadzić do matowienia powłoki. Mikropęknięcia są niemożliwe do usunięcia, a tym samym mogą prowadzić do powolnego zużycia osłony i konieczności jej wymiany na nową.
Szkło hybrydowe w zabezpieczaniu smartfonów
Szkło hybrydowe jest połączeniem elementów szklanych i foliowych, dzięki czemu staje się elastyczne i podatne na wyginanie. Może stać się skuteczną osłoną dla smartfonu, zabezpieczając go przed szkodliwym kontaktem z różnego typu twardymi powierzchniami. Pod wpływem uderzenia szkło hartowane nie pęka ani nie rozpada się na drobne kawałki. Zaletą tego materiału jest też jego stosunkowo niska cena, choć niektóre osłony hybrydowe mogą być droższe niż ich hartowane odpowiedniki.
Do minusów wyboru osłon hybrydowych należy fakt, że są bardziej podatne na odkształcenia mogące powstawać w wyniku ich użytkowania. Na ich powierzchni dość szybko pojawiają się różne niedoskonałości, zarysowania i matowienia. Mimo to, nawet po długotrwałej i intensywnej eksploatacji osłony ze szkła hybrydowego zachowują swoje właściwości ochronne i użytkowe.
Ponadto należy zwrócić uwagę, że osłony ze szkła hybrydowego są nieco mniej estetyczne niż ich hartowane odpowiedniki. Może mieć to znaczenie w przypadku osób pragnących wyposażyć swój telefon służbowy w elegancką i atrakcyjną wizualnie osłonę.