Rodzaje szkła w lustrach

Wbrew pozorom lustro może być wyposażone w różne typy szkła, które mają olbrzymi wpływ na jego wytrzymałość i prezencję. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt niezależnie czy poszukujemy lustra do własnej łazienki lub salonu, czy też pragniemy wyposażyć w nie profesjonalny salon usługowy lub inny obiekt. W tym artykule przybliżamy najważniejsze i najczęściej stosowane gatunki szkła w lustrach oraz podpowiadamy – jakie korzyści wiążą się z ich wyborem, w czym tkwią ich mocne strony oraz na jaki typ szkła warto się zdecydować, by zakup lustra był udany. 

Standardowe szkło płaskie

To najczęściej wybierany typ szkła w przypadku luster. Jego powierzchnia jest płaska i gładka, pozbawiona jakichkolwiek zniekształceń lub deformacji. Szkło takie może mieć różną grubość, która na całej powierzchni jest taka sama. Dzięki temu odbicie w lustrze jest klarowne i wiernie odzwierciedla wygląd korzystającej z niego osoby. Jest to też szkło łatwe w produkcji, szeroko dostępne oraz stosunkowo tanie, co czyni wykonane z niego lustra chętnie wybieranymi elementami wyposażenia domowego. 

Szkło hartowane w lustrach 

Zastosowanie szkła hartowanego niesie z sobą rozmaite korzyści dotyczące zwiększonej wytrzymałości. Proces hartowania czyni szkło wytrzymałym na uszkodzenia typu mechanicznego, draśnięcia i zarysowania. Ponadto po rozbiciu szkło rozpada się na wiele małych elementów, całkowicie bezpiecznych dla znajdujących się w pobliżu osób. Z tych powodów lustra ze szkła hartowanego są wybierane zarówno do aranżacji pomieszczeń mieszkalnych jak i przestrzeni komercyjnych, narażonych na zbicie lub intensywną eksploatację. 

Szkło antyrefleksyjne i jego zalety

Wybór szkła antyrefleksyjnego wynika z jego dużej przydatności w przestrzeniach mocno oświetlonych, zwłaszcza światłem naturalnym. Dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy odbijającej promienie słoneczne, lustro gwarantuje brak refleksów, niezależnie pod jaki kątem będziemy patrzeć na jego powierzchnię. 

Z tych powodów lustra ze szkła antyrefleksyjnego wybierane są do salonów, jadalni, pomieszczeń dziennych. Wiele firm oferuje możliwość wykonania lustra na wymiar wyposażonego w powłokę antyrefleksyjną, zgodnie z potrzebami konkretnego pomieszczenia i osób zamawiających.

Szkło w lustrach ekskluzywnych

Standardowym wyborem jest lustro bezbarwne, które nie zmienia odcieni kolorystycznych odbitego obrazu. Znajdziemy jednak również lustra wykonane ze szkła barwionego, które może mieć odcień srebrny, grafitowy, zielony, niebieski lub inny. Lustra takie wybierane są jako elementy wykończeniowe do konkretnych przestrzeni i aranżacji, najczęściej komercyjnych. 

Dobrym wyborem może też okazać się lustro weneckie, czyli wykonane ze szkła wyposażonego w specjalną powłokę odbijającą światło. Dzięki temu lustro jest z jednej strony transparentne, z drugiej natomiast odbija obraz. Lustra takie wykorzystywane są w odgradzaniu przestrzeni o podwyższonym poziomie dyskrecji lub prywatności. 
Call Now Button