Czy balustrady szklane są bezpieczne?

Balustrady to elementy wykończenia wielu konstrukcji i miejsc, często stosowane w przypadku budynków wielokondygnacyjnych. Ich głównym zadaniem jest osłanianie wyznaczonej krawędzi, uniemożliwiając wypadnięcie poza jej granicę. Balustrady szklane mogą osłaniać schody, balkony, tarasy, miejsca zadaszone, przejścia oraz wiele innych. W tym artykule skupiamy się na funkcji ochronnej balustrad oraz przedstawiamy stosowane w tym celu rozwiązania. 

Balustrady szklane – estetyka i bezpieczeństwo

Duża popularność balustrad szklanych wynika z ich atrakcyjnego wyglądu oraz dużej wytrzymałości na uszkodzenia. Balustrady doskonale sprawdzają się jako wykończenie przestrzeni nowoczesnych oraz poddanych modernizacji, stanowiąc zarówno ozdobę ich bryły jak i wyznacznik ich wysokiego standardu. Są eleganckie, przejrzyste i lekkie, co czyni je świetnie dopasowanymi do potrzeb budownictwa mieszkaniowego jak i komercyjnego. 

Szkło hartowane w balustradach szklanych

Parametry wytrzymałościowe balustrad szklanych są bezpośrednio związane z wykorzystanymi w ich produkcji materiałami. Wartym uwagi rozwiązaniem są balustrady z przeszkleniami wykonanymi ze szkła hartowanego, wysoce odpornego na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i draśnięcia. Szkło hartowane nawet po długotrwałej ekspozycji na oddziaływania pogodowe zachowuje gładką i nienaruszoną powierzchnię. 

Zaletą przeszkleń hartowanych jest także sposób ich reagowania na pęknięcia. Nie rozpadają się na drobne kawałki o ostrych krawędziach, które stanowiłyby potencjalne zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu osób.

Produkcja szkła hartowanego 

W trakcie produkcji szkło hartowane jest formowane w temperaturze przekraczającej 600 stopni C, a następnie szybko schładzane przy użyciu sprężonego powietrza. Pozwala to uzyskać pożądaną strukturę szkła, gwarantującą jego określoną reakcję na zbicie. Jest ono także odporne na wysokie temperatury, na zjawisko nierównomiernego nagrzewania powierzchni, a także na długotrwałą ekspozycję na promienie UV i wilgoć. 

Balustrady szklane – wewnętrzne i zewnętrzne

Niezależnie czy poszukujemy wykończenia przestrzeni ulokowanej wewnątrz budynku czy na zewnątrz, możemy zdać się na wybór balustrad szklanych. Są to konstrukcje stabilne, wytrzymałe i żywotne, gwarantujące wieloletnią ochronę krawędzi oraz przeciwdziałanie jej przekraczania przez wszystkie osoby. Balustrady szklane okazują się skuteczną osłoną wszędzie tam gdzie pojawiają się małe dzieci, osoby niepełnosprawne lub z obniżoną sprawnością ruchową. 
Zaletą balustrad szklanych jest możliwość ich dopasowania do różnych stylów wykończeniowych i wnętrz. Mogą zostać zainstalowane w budynkach o niemal dowolnym potencjale i wymogach estetycznych. Warto pod tym względem zwrócić uwagę na dostępność balustrad samonośnych, wykonanych w całości ze szkła, jak również wariantów osadzonych w stalowej, estetycznie wyprofilowanej ramie. W obu przypadkach mamy do czynienia z solidną barierą ochronną. 
Call Now Button