Metody cięcia szkła

Cięcie szkła jest zadaniem wymagającym dostępu do specjalistycznych urządzeń, za pomocą których przeprowadzimy je w sposób kontrolowany i bezpieczny. Cięcie szkła pozwala na wykrawanie tafli o niemal dowolnym kształcie, a także na tworzenie dodatkowych otworów oraz innego typu obróbkę. W tym artykule prezentujemy najważniejsze metody cięcia szkła, za pomocą których można poddać obróbce tafle o różnym rozmiarze i grubości. Wskazujemy na najważniejsze metody i narzędzia wykorzystywane w tym celu oraz podpowiadamy jakie możliwości oferują swoim użytkownikom.

Cięcie szkła – z czego warto korzystać?

Na początku warto podkreślić, że nie każdy typ szkła nadaje się do cięcia w warunkach domowych. Niemożliwe w zasadzie będzie cięcie szkła żaroodpornego i hartowanego, które z uwagi na ich sposób wykonania łatwo ulegają pęknięciu. Niezależnie od rozmiaru i grubości elementu, jego obróbka w warunkach domowych skończy się porażką, a realizowana powinna być wyłącznie w profesjonalnych zakładach szklarskich.

Do cięcia szkła wykorzystuje się rożne grupy narzędzi. Niekiedy wystarczająca okazuje się nawet zwykła żyłka, jednak najczęściej sięgamy po ostre nożyki, piłki ręczne lub inne urządzenia obsługiwane manualnie. Ponadto popularnym wyborem są urządzenia CNC, pozwalające na realizowanie najbardziej zaawansowanych projektów wyrobów szklanych.

Metody cięcia szkła

Metoda ręczna to tradycyjna i najczęściej stosowana w warunkach domowych metoda. Polega na ręcznym rozcinaniu materiału, za pomocą noży lub piły, zgodnie z wyznaczonymi liniami. Szkło wyłamywane jest wzdłuż powstałego nacięcia, które najczęściej mają postać linii prostych.

Cięcie wodą to bardziej zaawansowana technika, wykorzystująca intensywny strumień wody aplikowany pod ciśnieniem. Strumień wody może być wzbogacony o obecność dodatkowego ścierniwa, np. w formie granulatu. Metoda jest bardziej zaawansowana niż zwykłe cięcie manualne i pozwala na wykrawanie bardziej rozbudowanych kształtów.

Metoda CNC również jest stosowana. Polega na wykorzystaniu maszyn sterowanych numerycznie oraz oprogramowania pozwalającego na swobodną edycję i wykonanie projektu. Jest to rozwiązanie wysoce wydajne, pozwalające na pełną kontrolę sposobu wykonania oraz stworzenie w krótkim czasie dużej ilości wyrobów. Z tych powodów jest często stosowana w profesjonalnych zakładach szklarskich oraz firmach wytwórczych, pragnących wykonać dużą ilość egzemplarzy tego samego wyrobu.

Dodatkowe formy obróbki szkła

Oprócz cięcia, szkło poddaje się także innym formom obróbki mechanicznej, za pomocą których uzyskujemy docelowy efekt. Popularnym wyborem jest szlifowanie szkła, piaskowanie, obróbka krawędzi, wykrawanie otworów, barwienie, grawerowanie. Dzięki ich wykorzystaniu mamy możliwość nie tylko wykrawania tafli szklanych o konkretnych rozmiarze i formacie, ale również edytowania powierzchni szkła, jego zdobienia oraz wykańczania w sposób zgodny z zamierzonym miejscem wykorzystania.




Call Now Button