Czym różni się szkło hartowane od zwykłego?

Szkło hartowane jest często wykorzystywane z uwagi na jego wytrzymałość i właściwości ochronne. Jest szczególnie chętnie stosowane w produkcji wielkopowierzchniowych przeszkleń dla potrzeb architektury, ekspozycji oraz wykańczania wnętrz. Szkło hartowane może zostać wykorzystane także w tym miejscu, w którym zwykłe przeszklenia stanowiłyby potencjalne zagrożenie w momencie rozbicia.

Produkcja szkła hartowanego

Najważniejsze właściwości zawdzięcza szkło hartowane sposobowi jego wytwarzania. Produkowane jest na bazie szkła float, które charakteryzuje się niemal całkowicie równą i gładką powierzchnią. W trakcie hartowania, szkło zostaje podgrzane do temperatury przekraczającej 600 stopni C, a następnie zostaje gwałtownie schłodzone za pomocą sprężonego powietrza aplikowanego z obu stron tafli.

Dzięki temu przekształceniu ulegają właściwości mechaniczne szkła float, które choć jest w dużym stopniu odporne na siły ściskające, to jednak nie radzi sobie z nagłymi uderzeniami. Na skutek hartowania, w strukturze tafli szkła powstają naprężenia ściskające (dotyczące warstw zewnętrznych szyby) oraz rozciągające (ulokowane wewnątrz tafli).

Szkło hartowane – czyli szkło gotowe

Specyficzną cechą szkła hartowanego jest fakt, że pomimo zwiększonej odporności na uszkodzenia, nie może zostać poddane dalszej obróbce. Nie można tym samym poddać go takim pracom jak piaskowanie, wykonywanie otworów, przycinanie. Mogłyby one doprowadzić do bezpowrotnego uszkodzenia tafli szklanej. Z tych powodów szkło hartowane jest najczęściej produkowane w wersji gotowej do użytku lub też na wymiar, zgodnie z wymogami i zamówieniem klienta.

Najważniejsze właściwości szkła hartowanego

Szkło hartowane jest w dużym stopniu odporne na oddziaływania mechaniczne. W porównaniu do zwykłych tafli float, szkło hartowane wymaga użycia kilkukrotnie większej siły by doprowadzić do jego rozbicia. Jest też odporne na oddziaływanie zmiennych temperatur oraz na ich nierównomierne rozłożenie na powierzchni całej szyby. Szkło hartowane powinno znieść różnice temperatur sięgające nawet 200 stopni C.

Szyby hartowane – szyby bezpieczne

Atutem szkła hartowanego jest sposób jego zachowania w momencie rozbicia. Dzięki właściwościom uzyskanym w czasie produkcji, szkło hartowane rozpada się drobne kawałki o tępych krawędziach, które nie stanowią znacznego zagrożenia dla życia człowieka. Szkło hartowane wykorzystywane jest w tych elementach urządzeń i konstrukcji, które narażone są na zbicie, a zarazem wymagają zapewnienia maksimum bezpieczeństwa znajdującym się w pobliżu osobom.

Obszary zastosowania szkła hartowanego

Najczęściej szkło hartowane wykorzystywane jest w konstrukcjach budowlanych, architekturze, wykańczaniu wnętrz. Ponadto stosuje się je w produkcji przeszkleń samochodowych oraz zabezpieczających, a także jako osłony na telefony i inne urządzenia elektroniczne. Za ich pomocą wytwarza się także kabiny prysznicowe, ścianki i zabudowy szklane, blaty, półki, gablotki.




Call Now Button