Jakie rodzaje szyb okiennych wybrać?
Stolarka okienna może być mniej lub bardziej wytrzymała, co zależy w dużym stopniu od rodzaju zastosowanych w niej przeszkleń. Szyby mogą pełnić nie tylko podstawowe funkcje izolacyjne, ale również wspomagać wnętrza na różny inny sposób. W tym artykule prezentujemy najczęściej wybierane typy szyb okiennych oraz podpowiadamy jakie możliwości oferują swoim użytkownikom oraz kiedy okazują się wyborem trafionym.
Szyby okienne – kluczowe parametry techniczne i użytkowe
Konstrukcja przeszkleń w oknach przeszła wiele zmian w ciągu ostatnich dekad. Obecnie rzadko używane są standardowe przeszklenia dwuwarstwowe, z których zrezygnowano na korzyść okien trzywarstwowych lub nawet wyposażonych w ich większą ilość. Pomiędzy nimi znajduje się specjalny gaz – argon bądź krypton – który zwiększa parametry izolacyjne całej konstrukcji.
Oprócz ilości zastosowanych tafli szklanych, do kluczowych parametrów użytkowych należy grubość przeszkleń, gatunek wykorzystanego szkła, jego jakość, barwa. Ponadto poszczególne gatunki szkła różnią się stopniem przepuszczalności światła, przepuszczalnością energii słonecznej, współczynnikiem utraty ciepła oraz współczynnikiem izolacji akustycznej. Są to parametry kluczowe w konstrukcji domów energooszczędnych, pasywnych oraz innych przykładów nowoczesnego budownictwa.
Rodzaje szyb stosowanych w stolarce okiennej
Szyby zespolone przeciwsłoneczne to popularny wybór tak w obiektach mieszkalnych jak i komercyjnych, szczególnie jeśli wyposażone są w duże okna. W konstrukcji szyb przeciwsłonecznych znajdują się specjalny składnik absorpcyjny pochłaniający fale świetlne. Dostępne są też warianty wyposażone w składniki refleksyjne, które z kolei światło odbijają.
Szyby typu thermofloat są wykonane z naciskiem na funkcje izolacyjne. Dzięki zastosowaniu powłoki wykonanej z metali szlachetnych odbijają ciepło do wnętrza pomieszczeń, ograniczając poziom jego ucieczki na zewnątrz. Jest to rozwiązanie korzystne w przypadku domów mieszkalnych, których właściciele pragną ograniczyć wydatki z tytułu ogrzewania.
Szyby dźwiękochłonne wykorzystuje się w miejscach wyeksponowanych na hałasy – w pobliżu lotnisk, węzłów komunikacyjnych, autostrad. Pozwalają na ograniczenie dostających się do wnętrza budynku dźwięków, a tym samym czynią warunki mieszkalne bardziej komfortowymi.
Szyby bezpieczne wykonane są ze szkła hartowanego lub innych gatunków gwarantujących ochronę przed skaleczeniem. Często są dostępne w wariancie laminowanym, w którym stosuje się specjalne warstwy folii klejącej. Dzięki jej zastosowaniu, szyba nie rozpada się pod wpływem uderzenia, a jedynie pokrywa pajęczyną pęknięć.
Szyby antywłamaniowe również wykazują wysoką odporność na uderzenia i rozbicie. Kluczowa jest pod tym względem klasa oporu, która w przypadku stolarki okiennej w domu powinna wynosić P3-P4. Do bardziej wymagających obiektów stosuje się szyby o klasie P5-P8, o właściwościach nawet kuloodpornych.
Na koniec warto wymienić szyby dekoracyjne, które mogą zostać pokryte atrakcyjną fakturą, zdobieniami, barwieniami. Są przystosowane do rozmaitych aplikacji, tak w obrębie budownictwa mieszkalnego jak i komercyjnego i usługowego. W kategorii tej znajdują się także szyby mleczne, które gwarantują swoim użytkownikom maksimum komfortu i prywatności.