Obróbka CNC szkła- podstawowe informacje
Metoda CNC należy do jednej z najczęściej stosowanych w obróbce różnego typu materiałów i tworzyw. W jej trakcie wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie komputerowe, pozwalające na szczegółowe zaplanowanie i realizację pracy. CNC pozwala na obsługiwanie takich urządzeń jak frezarki, tokarki, walcarki, uzyskując w każdym przypadku wysoce estetyczne i w pełni zgodne z projektem rezultaty. W naszym krótkim wprowadzeniu w temat obróbki CNC skupiamy się na jej zastosowaniu w przypadku szkła. Wskazujemy na największe zalety wynikające z wyboru tej metody oraz podpowiadamy jaką jakość oraz precyzję wykonania jest w stanie zagwarantować.
CNC w profesjonalnym zastosowaniu
CNC to skrót od computerized numerical control, czyli komputerowego sterowania maszynami numerycznymi. Metoda ta umożliwia wykonanie mniej i bardziej rozbudowanych cięć, a także ich precyzyjne powtarzania na wielu arkuszach tego samego materiału. Wykorzystanie CNC jest coraz popularniejsze od lat 80tych, a dedykowane do tego maszyny są elementem wyposażenia wielu zakładów wytwórczych, parków maszynowych i linii produkcyjnych.
Sterowanie CNC odbywa się za pomocą dedykowanego do tego oprogramowania i sterowników, kontrolujących i zarządzających pracę całej linii. Użytkownicy CNC mają możliwość realizowania niemal dowolnie wybranego projektu, swobodne manipulowanie pracą urządzenia i wprowadzenie bieżących zmian i korekt. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obróbki materiałów wymagających i kruchych, do których należy szkło. Dzięki zastosowaniu CNC obróbka szkła może zostać zrealizowana w sposób szybki, wydajny, bez konieczności dostosowywania całej linii produkcyjnej do potrzeb materiału.
Przebieg obróbki szkła przy użyciu CNC
W pierwszej kolejności należy wprowadzić projekt do maszyny CNC. Ich czytniki mogą mieć charakter blokowy, szeregowy lub inny, a wprowadzone informacje są przetwarzane zgodnie z zastosowanym oprogramowaniem. Kluczowym elementem układu napędowego jest silnik i przekładnie mechaniczne, a także napędy posuwów odpowiedzialne za kontrolę pozycjonowania, tempa i płynność pracy. Sterowanie pracą urządzeń CNC może być punkowe, odcinkowe lub kształtowe, a w każdym wypadku pozycjonowanie elementów wykonawczych odbywa się w sposób kontrolowany i w dużym stopniu swobodny.
Formy obróbki szkła przy użyciu CNC
Maszyny CNC pozwalają na różnego typu obróbkę tafli szkła – rozcinanie, wykrawanie, wykonywanie otworów okrągłych i nieregularnych, szlifowanie krawędzi, grawerowanie, polerowanie. Zadania te są realizowane szybko i dokładnie, co ma szczególne znaczenie w przypadku dużych zleceń produkcji seryjnej. CNC pozwala tym samym na wytworzenie szkła o niemal dowolnie wybranym kształcie i rozmiarze, w tym także szyb samochodowych, okien o niestandardowych formach, elementów konstrukcyjnych i dekoracyjnych.
Nie mniej ważny jest również fakt, że wyroby szklane wykonane metodą CNC odznaczają się pełną powtarzalnością, identycznością oraz dużą dokładnością szczegółów i detali. Projekty są pozbawione zarysowań, odprysków, wewnętrznych naprężeń, a ich powierzchnia może zostać oszlifowana lub zmatowiona do uzyskania porządnego efektu.