Na czym polega laminowanie szkła płaskiego i giętego?

laminowanie-szkla

Laminowanie to czynność polegająca na łączeniu z sobą przynajmniej dwóch warstw szklanych przy wykorzystaniu dedykowanej do tego żywicy, folii lub innych rozwiązań. Dzięki laminowaniu, szkło zostaje wzmocnione, znosi większe obciążenia i jest trudniejsze do zbicia. Ponadto, szkło laminowane nie rozpada się na drobne kawałki o ostrych krawędziach, co gwarantuje większe bezpieczeństwo znajdujących się w pobliżu osób. W naszym wprowadzeniu w tematykę szkła laminowanego skupiamy się na jego wariantach płaskich i giętkich. Podpowiadamy jakie właściwości szkła uzyskujemy za pomocą laminowania, jakie środki w tym celu się wykorzystuje oraz czym rożni się laminowanie szkła płaskiego od jego giętkich wariantów.

Zastosowanie szkła laminowanego

Szkło laminowane jest wykorzystywane w wielu branżach, urządzeniach i konstrukcjach. Początkowo stosowane było głównie w branży motoryzacyjnej, z czasem stało się także popularnym i powszechnie używanym materiałem konstrukcyjnym, wykończeniowym i budowlanym. Za jego pomocą możemy wykonać balustrady, przeszklenia w ekspozycjach sklepowych, zadaszenia, przezroczyste ścianki działowe. Zastosowanie szkła laminowanego jest bardzo szerokie, a obecnie jest ono dostępne także w warrantach kolorowych i hartowanych.

Międzywarstwy w szkle laminowanym

Spoiwo wykorzystywane w szkle laminowanym może zostać wykonane z folii o specjalnych właściwościach – PVB, EVA lub żywicy. PVB jest materiałem trwałym, jednak mogącym ulec rozwarstwieniu pod wpływem wilgoci. W porównaniu do niego, EVA jest folią hydrofobową, łatwą do zaaplikowania, lecz niestety nieco droższą. Żywica jest popularną alternatywą względem folii, gwarantującą dużą wytrzymałość i żywotność tafli szklanych. Jest dostępna w wersji chemoutwardzalnej i polimeryzowanej za pomocą promieni UV.

Przebieg procesu laminowania

Laminowanie wykonuje się na różne sposoby, w zależności od wybranego materiału, zaplecza technologicznego i innych możliwości. Wykorzystuje się m.in. urządzenia czyszczące, kleje, piece tunelowe, worki podciśnieniowe, a cały proces realizowany jest w wysokich temperaturach (nawet powyżej 150 stopni C), przez wiele godzin. Laminacja przy wykorzystaniu folii PVB jest kilkuetapowa, podczas gdy folia EVA pozwala na zrealizowanie całego zadania w jednoetapowym procesie. Laminowanie warstw żywicy polega natomiast na wykorzystaniu środków utleniających lub intensywnym napromieniowaniu, bez tworzenia warunków wysokich temperatur lub intensywnego ciśnienia.

Laminowanie szkła giętego

Odmiennie wygląda proces laminowania szkła giętego, składający się z trzech odrębnych faz. Na początku szkło i warstwy folii są odkształcane do pożądanej formy, przy użyciu specjalnych mocowań. W drugiej fazie, tafle szkła są stopniowo rozluźniane, zachowując nadany im, częściowo wygięty kształt. By uniknąć zjawiska sprężystego powrotu do stanu wyjściowego, proces uwalniania przeprowadzany jest bardzo powoli. Ostatnim etapem jest montaż szkła giętego w wybranym miejscu, w sposób pozwalający zachować uzyskaną w procesie laminowania krzywiznę.




Call Now Button