Z czym do szklarza, czyli rodzaje usług szklarskich?
Usługi szklarskie to coś więcej niż zwykła naprawa zbitej szyby lub uzupełnienie brakujących przeszkleń w meblach. Zakłady szklarskie oferują bardzo rozbudowany i zróżnicowany pakiet usług, w którym znajduje się wykańczanie szkła, produkcja elementów szklanych, a także tworzenie wyrobów zgodnych z indywidualnymi potrzebami zamawiającego. W tym artykule podpowiadamy – jakich zadań może podjąć się szklarz oraz jakich usług możemy spodziewać się w jego ofercie.
Profesjonalne usługi szklarskie – jak wygląda podstawowa oferta?
Szkło to materiał kruchy, a zarazem podatny na rozmaite kształtowanie. Może być wykonane z różnych grup surowców oraz wzbogacone o dodatkowe wzmocnienia i warstwy stabilizujące. Profesjonalny szklarz dysponuje zapleczem urządzeń pozwalających na swobodne cięcie, wykrawanie otworów, szlifowanie oraz inne formy obróbki, stanowiące zazwyczaj podstawę oferty każdego kontrahenta.
Ponadto szklarze oferują możliwość wykonania tafli szklanej o niemal dowolnie wybranym rozmiarze, formacie i grubości. Zakłady szklarskie dostarczają wyroby szklane nadające się od razu do montażu i zastosowania, a także do dalszej obróbki – na przykład barwienia w celu uzyskaniu zamierzonego koloru.
Usługi szklarskie na najwyższym poziomie
Zakłady szklarskie oferują możliwość stworzenia różnego typu elementów wykonanych ze szkła, dopasowanych do konkretnego miejsca lub sposobu wykorzystania. Mogą być to wszelkiego typu zabudowy szklane, elementy mebli, wykończenia architektury. Do najczęściej i najchętniej zamawianych należą:
– nowoczesne zabudowy szklane do przestrzeni mieszkalnych i biurowych,
– witryny szklane i przeszklenia o funkcji ekspozycyjnej,
– balustrady szklane na balkon, klatkę schodową,
– zadaszenia szklane,
– przeszklenia dla stolarki drzwiowej i okiennej,
– panele i systemy podłóg szklanych,
– inne konstrukcje szklane, wykonywane na zamówienie.
Do codziennego funkcjonowania zakładu szklarskiego zaliczamy także wytwarzanie elementów wyposażenia kuchni, łazienki, salonu. Przykładowo – zakłady szklarskie wytwarzają elementy zabudowy kabiny prysznicowej i wanny, lustra na wymiar oraz szklane blaty i lady. Te ostatnie mogą stać się elementem wyposażenia także w jadalni.
Rodzaje szkła w ofercie zakładów szklarskich
Różne typy i warianty szkła mogą zostać poddane obróbce. Najczęściej zakłady szklarskie podejmują się pracy ze szkłem typu float, barwionym, refleksyjnym, laminowanym, hartowanym, satynowym, ozdobnym, kominkowym, antywłamaniowym, energooszczędnym, izolacyjnym oraz wielu innych. Niektórzy kontrahenci będą również oferować usługi związane z montażem swoich wyrobów w docelowym miejscu ich stosowania.
Ponadto możemy spodziewać się, że nasz kontrahent będzie w stanie określić optymalny sposób wykonania danego przeszklenia, zarówno pod kątem jego potrzeb wytrzymałościowych, jak i walorów estetycznych. Tym samym jeśli nie mamy pewności jakiej grubości powinno być zamówione przez nas szkło, lub też jaki jego warianty najlepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach środowiskowych, możemy zdać się na fachowe doradztwo pracowników zakładu szklarskiego.