Jaki lacobel do kuchni? Kilka porad w wyborze szkła na ścianę
Lacobel to rodzaj szkła, który zrewolucjonizował nasze podejście do aranżowania wnętrz mieszkalnych i komercyjnych. Warstwy szkła lacobel są gładkie i połyskliwe, a ich powierzchnia prezentuje intensywny odcień kolorystyczny. Barwy są całkowicie jednolite, co pozwala na stworzenie wnętrz wyjątkowych, wyrazistych i oryginalnych. Ponadto jest to szkło wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne. W tym tekście skupiamy się na wykorzystaniu lacobel w aranżacji kuchni – podpowiadamy jakie rodzaje tego szkła warto wybierać oraz jakie możliwości oferuje swoim odbiorcom.
Lacobel – rodzaje dostępnych tafli szklanych
Pierwszym kluczowym parametrem, w oparciu o który należy dokonywać zakupu, jest grubość tafli szklanych. Lacobel jest najczęściej gruby na 4 lub 6 mm, a wybór konkretnego rozmiaru zależy od naszych potrzeb i zamierzonego sposobu wykorzystania.
Cieńsze tafle warto zastosować w wykańczaniu mebli oraz w tych miejscach, które nie są narażone na zmienne warunki termiczne. Grubsze warstwy lacobela nadają się do wykończania ścian i miejsc intensywnie eksploatowanych. Będą odporne na większość zagrażających im na co dzień uszkodzeń typu mechanicznego.
Tafle lacobel mogą być wyprodukowane w różnym standardzie jakości. Możemy spotkać warianty laminowane, hartowane oraz opti-white. Pierwsze wyposażone zostały w specjalną warstwę folii przeciwdziałającą ich tłuczeniu. Tafle hartowane gwarantują optymalne bezpieczeństwo i wykorzystuje się je do osłaniania powierzchni szczególnie dużych rozmiarów. Lacobel opti-white to po prostu szkło gwarantujące brak poświaty, a tym samym pełne odwzorowanie kolorów i odcieni.
Lacobel w projekcie kuchni
Duża popularność labocel w projektach kuchni wynika z jego walorów estetycznych. Tafle szkła są dostępne w szerokiej palecie barw o dużym nasyceniu kolorystycznym. Pozwala to na stworzenie nowoczesnych, stylowych i eleganckich aranżacji.
Ponadto lacobel świetnie sprawdza się jako powłoka ochronna. Można z niego wykonać wytrzymałe blaty, chroniące meble przed przed wilgocią, środkami czyszczącymi, plamami soku i wszelkimi innymi typowo kuchennymi zabrudzeniami. Najbardziej zaawansowane projekty wykorzystują lacobel także jako wykończenie frontów mebli oraz sufitu.
Montaż tafli lacobel w kuchni
Szkło lacobel montuje się m.in. przy wykorzystaniu metody klejenia. W tym celu niezbędny będzie klej do luster pozwalający na wyrównanie powierzchni, a następnie stabilne przymocowanie płyt. W przypadku ścian, montaż przeprowadza się często za pomocą śrub lub innych systemów mocujących. Alternatywą są gumowe podkładki nazywane dystansami, pozwalające stworzyć szczelinę pomiędzy płytą a powierzchnią ściany.
Kolorystyka tafli lacobel
Na koniec warto podkreślić, że wybierając tafle lacobel warto sugerować się zarówno całościową aranżacją kuchni, jak i obecnością systemu oświetleniowego. Szkło lacobel nie powinno przygaszać danego pomieszczenia, lecz rozświetlać je i rozbudzać. Może zostać połączone z systemami oświetlenia LED, kinkietami ściennymi lub reflektorami, za pomocą których wydobędziemy jego najlepsze piękno.